Nasi mieszkańcy to w większości osoby chodzące, lecz potrzebujące pomocy w zakresie samoobsługi ze względu na wiek i obciążenie wieloma jednostkami chorobowymi. Wymagają wsparcia w wykonywaniu codziennych podstawowych czynności, oraz opieki pielęgniarskiej (podawanie leków, obserwacja i reagowanie w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia mieszkańca, pielęgnacją zmian skórnych i inne).
Dom pomocy społecznej nie świadczy usług medycznych
” Dom pomocy społecznej umożliwia i organizuje mieszkańcom pomoc w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych, przysługujących im na podstawie odrębnych przepisów”- Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zapewniamy pomoc w organizowaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych np. umawianie wizyt u lekarza POZ, oraz specjalistów.
Organy władzy publicznej pełnią ciągły nadzór nad utrzymaniem odpowiednich standardów, które musi spełniać placówka art. 68 ustawy o pomocy społecznej i regularnie przeprowadzane są kontrole sprawdzające pod kątem jakości świadczonych usług, spełniania wymogów dotyczących budynku, sposobu prowadzenia dokumentacji dotyczącej mieszkańców, oraz kwalifikacji i prawidłowego wskaźnika zatrudnienia personelu.
domowa atmosfera
szacunek
empatia
bezpieczeństwo
W celu zapewnienia właściwej opieki mieszkańcom, w placówce działa zespół terapeutyczno- opiekuńczy składający się z pracowników domu.
Nasza kadra, to osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie, oraz cechy predysponujące do pełnienia funkcji opiekuńczych takich jak: empatia, szacunek do drugiego człowieka, uczciwość, otwartość, kultura osobista. Nadrzędne w naszej pracy jest kierowanie się zasadami etyki etyki zawodowej, w odniesieniu do mieszkańców i wszystkich osób stanowiących społeczność naszego domu.
Zespół terapeutyczno-opiekuńczy ma na celu rozpoznanie i określenie indywidualnych potrzeb mieszkańca i zaplanowanie wsparcia z uwzględnieniem jego stanu zdrowia, zakresu sprawności i aktywności. Mieszkaniec może wybrać dla siebie „pracownika pierwszego kontaktu”, który pomaga w rozwiązywaniu jego problemów.
W skład zespołu pracowniczego wchodzą:
W zakresie usług bytowych dom zapewnia: miejsce zamieszkania ( z utrzymaniem czystości pomieszczeń), oraz wyżywienie. W zakresie wyżywienia i organizacji posiłków placówka zapewnia mieszkańcom trzy posiłki ( z możliwością otrzymania dodatkowego posiłku, jeżeli są takie zalecenia dietetyczne ze względów zdrowotnych). Podstawowe produkty żywnościowe oraz napoje dostępne są bez ograniczeń. Mieszkańcy najczęściej spożywają posiłki w jadalni, jednak w przypadku złego samopoczucia posiłek jest podawany do pokoju, a w razie potrzeby podopieczny jest karmiony.
Usługi wspomagające polegają na aktywizowaniu i zwiększaniu sprawności podopiecznych, a także w umożliwianiu i stymulowaniu do brania udziału w terapii zajęciowej, oraz nawiązywania kontaktu z innymi mieszkańcami. Działania personelu zmierzają do usamodzielniania mieszkańca i rozwoju samorządności podopiecznych. Do usług wspomagających należy także organizacja świąt i innych uroczystości, oraz umożliwienie zaspakajania potrzeb religijnych poprzez kontakt z kapłanem, udział w nabożeństwach.
Usługi opiekuńcze świadczone w DPS Rudzienko polegają na udzielaniu pomocy w wykonywaniu podstawowych codziennych czynności życiowych, z którymi mieszkaniec nie radzi sobie samodzielnie. Podopieczni mają też zapewnioną pomoc socjalną, wsparcie w załatwianiu różnych spraw osobistych, oraz posiadają informację, do kogo mogą się zwrócić o pomoc.